1. Mogu li da apliciram ako sam aplicirao kod Naučno-tehnološkog parka / banke, Fonda za inovacionu delatnost ili neki sličan program?
Da, možete aplicirati na StarTech program čak i ako ste već konkurisali kod drugih institucija kao što su Naučno-tehnološki parkovi, banke, Fond za inovacionu delatnost ili drugi slični programi.
Ne postoje ograničenja po ovom osnovu. Važno je da, ukoliko za isti projekat primate finansijska sredstva iz drugih izvora, jasno navedete te informacije u aplikaciji.
Posebnu pažnju treba obratiti da se isti troškovi ne finansiraju dvostruko iz različitih izvora, jer to nije dozvoljeno. Ako već imate ili očekujete finansiranje za isti projekat iz drugih izvora, molimo vas da to transparentno navedete u aplikaciji, u delu koji se odnosi na izvore finansiranja.
2. Da li mogu aplicirati na konkurs StarTech ako sam za isti proizvod/uslugu već dobio sredstva od npr. Inovacionog fonda ili neog drugog programa?
Na konkursu StarTech mogu aplicirati i preduzetnici ili preduzeća koji su već dobili sredstva za isti proizvod ili uslugu iz drugih programa, kao što je Inovacioni fond, ali ne za istu namenu. Međutim, bitno je napomenuti da sredstva koja se dobiju iz različitih izvora ne mogu biti namenski upotrebljena za iste troškove u okviru projekta.
3. Moram li da budem registrovan/a da bih aplicirao/la na konkursu StarTech?
Da biste aplicirali na konkursu StarTech, ne morate biti registrovani preduzetnik ili preduzetnik u trenutku prijave. Program je otvoren i za neformalne grupe, kao i za pojedince koji imaju inovativnu ideju ili prototip, bez obzira na pravni status. Međutim, ukoliko vaša prijava bude odabrana za finansiranje, bićete u obavezi da se registrovate kao preduzetnik ili pravno lice pre nego što sredstva budu dodeljena. Ovo je neophodno kako bi se ispunili zakonski uslovi za dodelu bespovratnih sredstava. Dakle, registracija nije preduslov za prijavu, ali je obavezna za realizaciju projekta ukoliko budete izabrani za finansiranje.
4. Mogu li fakulteti, istraživački centri, instituti da se prijavi na StarTech konkurs?
Fakulteti, istraživački centri i instituti nisu prihvaćeni kao direktni aplikanti na StarTech konkursu. Program je prvenstveno namenjen preduzetnicima, startapima i malim i srednjim preduzećima koji se bave razvojem inovativnih proizvoda.
5. Da li članovi tima mogu biti zaposleni u drugoj kompaniji?
Da, članovi tima mogu biti zaposleni u drugoj kompaniji i to ne predstavlja prepreku za prijavu na StarTech konkurs. Nema ograničenja u vezi sa njihovim zaposlenjem, pod uslovom da ispunjavaju sve druge kriterijume programa.
6. Da li svi članovi tima moraju biti u osnivačkoj strukturi novoformiranog preduzeća?
Ne, nije neophodno da svi članovi tima budu u osnivačkoj strukturi novoformiranog preduzeća. Važno je da ključna osoba tima bude osnivač novoosnovanog privrednog subjekta, dok ostali članovi mogu biti angažovani na projektu, ali ne moraju biti formalno deo osnivača preduzeća.
7. Da li pravo na učešće imaju privredni subjekti koji su registrovani nakon 01.01.2025 godine?
Privredni subjekti koji su registrovani od 01.01.2016. godine pa nadalje imaju pravo na učešće na StarTech konkursu. Subjekti registrovani nakon 01.01.2025. godine takođe mogu učestvovati, pod uslovom da ispunjavaju sve ostale kriterijume konkursa.
8. Da li članovi tima moraju da budu u radnoom odnosu sa firmom koja aplicira u trenutku podnošenja prijave?
Ne, članovi tima ne moraju biti zaposleni u firmi koja aplicira u trenutku podnošenja prijave. U slučaju da dobijete grant, članovi tima moraju da budu angažovani na projektu, ali nije obavezno da budu u radnom odnosu sa firmom koja prijavljuje projekat.
9. Da li je neto dobit eliinacioni kriterijum za MMSPPi prilikom prijave na StarTech konkurs?
Projekat podrazumeva “dobit” kao prihod od prodaje. Ova informacija nije relevanta za startape registrovane u 2023 i 2024., jer se ne ocekuje da su kao mlade kompanije realizovale prodaju svojih proizvoda iili usluga. Za kompanije registrovane 2022., i ranije evaluirace se informacija o prihodu od prodaje, ali ni u jednom slucaju podatak koji dostavite nece biti diskvalifikucujuci faktor za prihvatanje vaseg predloga projekta da se evaluira od strane Odbora za grantove.
10. Kada se isplaćuju sredstava iz granta?
Sredstva se isplaćuju u dve faze. 90% ukupnog iznosa se isplaćuje tokom realizacije projekta, a iznos zavisi od planiranih aktivnosti. Preostalih 10% se isplaćuje na kraju projekta, nakon što se odobre finalni izveštaji, kako finansijski, tako i narativni.
11. Kada se uplaćuje sopstveno učešće aplikanta?
Sopstveno učešće aplikanta uplaćuje se minimalno 50% na početku prve faze projekta, dok se ostatak uplaćuje na početku druge faze projekta.
12. Da li je obavezna registracija patenta ili žiga pre apliciranja? Da li je dovoljna pismena izjava da aplikant ima pravo korišćenja proizvoda?
Registracija patenta ili žiga nije obavezna pre apliciranja na konkurs. Dovoljna je pismena izjava da aplikant ima pravo korišćenja proizvoda, koji može biti predmet finansiranja kroz projekat. Ovaj uslov se objašnjava kroz prijavni formular, a nije potrebna dodatna dokumentacija.